VŠTJ Ekonom Praha - oddíl orientačního běhu
Střihej ušáku!!!
  Aktuality
  Závody
  Mapy
  Oddíl
  Kontakt
  Fotky
  Stáhněte si
  Sponzoři
  Odkazy
 
  Přihlášení do oddílové databáze:
 
Username:
Heslo:

Neaktuální aktuality (rok 2002)

  • 30.12. ODDÍL Rok 2002 se chýlí ke konci, co náš oddíl čeká nebo může čekat v roce následujícím? Oddílový život: V první polovině roku bychom se měli dočkat minimálně tří kolaudací a narození dvou dětí. Aby oddílový výbor pracoval kvalitněji, se pokusí zajistit Láďa Matušín, který se do jeho práce asi také zapojí. Pořadatelská činnost: V roce 2003 budeme pořádat jen závod Gigasport cupu a Pražského žebříčku - bude to první závod na podzim, v sobotu 27.9. v prostoru mapy Valy (přímo v Praze, mezi Modřany, Komořany, Zbraslaví a Točnou). Tento prosto nám přenechala Sparta Praha. Na tvorbě mapy se podílí Zdeněk Sokolář a Martin Sajal, v závislosti na množství dostupných finančních prostředků se možná k mapování ještě připojí Martin Komárek a Láďa Matušín. Sportovní činnost: LOBácký oddíl bude bojovat o udržení pozice jednoho z nejlepších oddílů v republice oslabený o několik výborných závodníků, kteří se vrátili do svých mateřských oddílů, ale na druhé straně posílený o některé závodníky, kteří minulou sezónu vynechali. V klasickém OB nás pravděpodobně větší množství přestupů nečeká, pro příští rok máme 4 licence R a 3 licence A. V MTBO pak 2 licence E.
  • 11.12. OB Honza Novák vidí svůj výkon, kterým dosáhl 2. místa v nedělní PZL na Džbánu, trochu jinak: "... Nijak své visací výkony nepopírám a rád se k nim hlásím, ale tentokrát to bylo úplně jinak. Rozhodně nemám pocit, že bych za někým visel ... Už na startu jsem věděl, že tuto vlnu vyhraju, obzvlášť když všichni sežrali a viseli za mnou můj naprosto nesmyslný postup na kontrolu č.1 po Evropské ulici. Myslim, že ten, za kterým jsem měl viset, tam byl o nějakou vteřinu dřív a vzdálil se, ale na kontrole č.4. jsem ho doběhl. Pak jsme běželi tak nějak pohromadě, rozhodně jsem ale mapoval sám, stejně jsem vždy věděl, kam mám běžet (na Džbánu jsem běžel asi podvacáté). Je pravda, že v těžších postupech ho bylo třeba dobrý vidět před sebou, ale v lehčích a dobře známých pasážích jsem byl v čele já, čímž ale nechci říct, že by visel on. Každopádně jsem ho ale chtěl nechat vyhrát, protože bych bez něj asi v cíli o minutku později byl, ale může si za to sám, že zvolil úplně špatnej postup od předposlední kontroly ke sběrce přes hustník v údolí, zatímco já to oběhl po asfaltce po rovině a v cíli jsem byl prostě dřív. Rozhodně jsem mu tedy nevypálil rybník od sběrky do cíle. Ani jsem netušil, že půjde o nějaké dobré pořadí, měl jsem za to, že jde o souboj tragédů kolem první desítky. To, že ten Kovář je nějakej eliťák, mi řekl v cíli až Pavel Princl..."
  • 10.12. OB Mám sice naprosto odlišný názor, ale dle účasti na závodech je nejoblíbenějším prostorem přímo v Praze Džbán. Na jaře jsme tam měli nejvíce účastníků ze všech PéPéŽetů, a účast na nedělním závodu Pražské zimní ligy je také rekordní - 148 závodníků, tolik jich nepřijde na žádný nežebříčkový závod uvedený v kalendáři. O závodě píše Sosna a také Betov: "Někteří znovu ukázali, že ani startovní vlny nejsou zádrhel k visení za ostatními. Za Myrem visel blíže nespecifikovatelný objekt, který ho poté ještě opral do cíle. Možná tak vyhrál tuto PZL?" Já doplňuji, že nevyhrál, neboť právě Bet byl ještě o minutu rychlejší (viz výsledky). K tomu "nespecifikovatelnému objektu" se musím přihlásit, neboť šlo o nejmenovaného člena našeho oddílu, který tak potvrdil své vítězství v oddílové soutěži Věšák roku. Pro ty, kteří nejsou poslední dobou úplně v obraze, jen doplním, že obhájce titulu (Dušan Lebeda) to nebyl.
  • 5.12. ODDÍL V úterý se v restauraci U Medvídků konala oddílová výroční schůze. Sponzorská večeře byla jako tradičně výtečná. Láďa Matušín se nezúčastnil, neboť trénuje ve Švédsku. Navíc dostává spoustu nabídek na mapování, proto stáhnul svoji kandidaturu na předsedu oddílu. Ve funkci tak nakonec zůstává Jura Janeček. Podařilo se nám rozšířit, omladit a zatraktivnit oddílový výbor, novými členkami jsme zvolili Romanu Maunovou a Martinu Volfovou. Objevují se i některé spekulace. Vytratí se logo vepře s nápisem Čenich ej Sádlo z českých map, ukončí opravdu v září jeden z nejlepších českých mapařů svoji mapařskou kariéru a začne učit tělocvik? Půjde opět nahoru úroveň MTBO v našem oddíle, vrátí se opravdu jeden z bývalých mistrů republiky k tomuto sportu? Kdo doplní v současnosti nekompletní prezídium ČARu, bude to skutečně někdo z Ekonomu?
  • 3.12. ODDÍL Po více než 14 dnech se mi podařilo připravit fotky z Mistrovství Ekonomu a Hulk cupu pro web - bylo těžké z mnoha špatných fotek vybrat ty nejlepší...
  • 24.11. OB Soutěžní komise na Seči rozhodla o pořadatelích hlavních závodů ČSOB v roce 2004. Překvapení se nekonalo, závod žebříčku A pořádat nebudeme. Přednost dostaly atraktivní skalnaté terény nabízené Kotlářkou a Novým Borem, což je myslím dobře. Jenom moc nechápu, proč po nás Sparťani chtěli, abychom společně s nimi kandidovali na áčka na Vraní skále, když se stejným prostorem samostatně hlásili na pořádání mistrovství republiky štafet a družstev (kde byli po vyškrtnutí těch, kteří již dostali jiný závod, jediným kandidátem).
  • 18.11. OB V sobotu se na mapě Hladomoří konalo 9. mistrovství světa ve SMIKu (OB S MIgrujícími Kontrolami), vše podstatné včetně výsledků najdete na stránkách SMIKu.
  • 10.11. MTBO V sobotu zakončil bikovou sezónu jako tradičně Memoriál Karla Zemana pořádaný Technikou Praha pod vedením Radka Vondry, obvykle vypisovaný jako akademické mistrovství republiky. Letos však vysoké školy odmítly dát peníze, a tak šlo jen o neoficiální akádu. Zázemí pro závod poskytla hospoda v Kozmicích, jelo se na mapě Meduna. Bylo to opravdu výstižné zakončení jak bikové sezóny (velká část závodů se jela letos za mokra a deště), tak celého orienťáckého podzimu (od začátku října snad každý víkend lilo). Počasí zahájilo útok již dva týdny před závodem, kdy vichřice poslala k zemi množství stromů, obvykle tak, aby kmeny zatarasily cesty. V noci před závodem napadlo dobrých 10 čísel sněhu, ráno se pak změnilo sněžení v déšť a mírně se oteplilo - následky byly tyto: Odhadem čtvrtina přihlášených závodníků vůbec nepřijela, to si pořadatelé nezasloužili. Na některých lesních cestách ležel sníh, někde už se přeměnil v břečku a jinde zas bylo bahno. Na brzdové špalíky působilo vše obdobně destruktivně, takže mnozí závodníci dojížděli na nebrzdících bicyklech. Do kopců se zas časatěji vyplatilo běžet než jet. Trať byla postavena zajímavě, objevily se mnohé zajímavé volby postupu, možná jen běžeckých vložek bylo příliš - to bylo dáno i tím, že Meduna sice je z velké části pro MTBO nadstandartním terénem, ale přes bažinatá údolí vede jen minimum cest. Za normálního počasí by to byl asi velmi pěkný závod, teď však šlo o dost dlouhý závod za extrémních podmínek - ale i takové mají své kouzlo. Mužská kategorie byla nezvykle silně obsazena, startovalo tuším 9 závodníků s licencí E. Že úroveň našich eliťáků není zas tak vysoká, ukázal dost názorně Míra Seidl, když trať dlouhou 25 km ujel za 114 minut a o 6 minut porazil druhého Míru Rygla. Vítěz mezi akademiky (celkově 3.) Radek Laciga zaostal delších 5 minut, na akademických stupních vítězů ho doplnili ušáci Honza Novák a Martin Sajal (celkově 4. a 5.místo). Při svém prvním MTBO se dostala na bednu i Martina Volfová - mezi akademičkami těsně druhá, celkově třetí. Výsledky.
  • 29.10. OB O prodlouženém víkendu pořádal USK Praha 3 dny OB Rabštejn, první dvě etapy se zároveň započítávaly do pražského a západočeského žebříčku. Objekt školy v přírodě ve Sklárně poskytl pro závody vynikajicí zázemí - ubytování všech závodníků přímo v centru jak na postelích, tak ve třídách, dostatečné sociální zařízení, možnost stravování jak ve školní jídelně, tak v bufetu, to vše v jedné budově. Pak už ani nevadilo, že počasí závodům příliš nepřálo - lepší zázemí jsem asi nezažil. Sobotní zkrácená trať se vyznačovala několika kontrolami na náhodu, objekty v hustnících příliš neseděly. Závod se nejvíc nelíbil asi těm, kteří měli kontrolu 77 (3. kontrola na trati H21L) - rozhraní porostů v hustníku, kde mapař Mirek Nožička rozhodně nebyl, nejspíš ho jen obešel a změnil barvu porostů - jejich tvary jsou úplně stejné jako na podkladové mapě z MS'91. Nesedělo tam fakt nic a závodníci ztráceli 0 - 7 minut podle toho, kolik měli štestí. Právě na této kontrole nechal Míra Seidl 2 minuty a vzápětí ho doběhl (o 2 minuty) bývalý člen Ekonomu Pavel Princl z Mariánských Lázní. Tato dvojice již po zbytek trati nechybovala a tak měla kategorie H21L velmi překvapivého vítěze. Po závodě byl často ke slyšení názor, jak se vůbec dá v tak krásném lese postavit tak špatná trať. Kamenáč stavěl od stolu, tak aby nechal vyniknout nesedící místa mapy, o níž si jinak myslím, že zas tak špatná není - letos asi nejhůře postavený závod. Zatímco v sobotu se běhalo v nádherném mírně zvlněném terénu s množstvím kamenů, při nedělní klasice jsme se podívali i do kopcovitější části mapy, kde už les každého nenadchl. Tentokrát se trať (H21L) velmi vydařila, stěžejní byly dva postupy dlouhé přes 2 kilometry, kde rozhodovala volba. Úvod a závěr trati v kamenitých pasážích se také povedly, snad jen traverzy v prudkých svazích nad Střelou se tolik nelíbily. Z letošních pražských oblasťáků určitě nejlepší trať. Zatímco v sobotu a v neděli přijelo okolo 600 závodníků, na pondělní krátkou trať jich zůstalo jen asi 400. Zajímavostí je, že v H21L obsadili první dvě místa Štepán Skripnik a Vašek Hošek, kteří v sobotu po 3. kontrole závod vzdali a v neděli také neběželi naplno. Výsledky najdete na stránce závodu. O závodech píše i DKP - tam se zas objevuje názor, že sobota byla hezčí než neděle, názory různých kategorií jsou odlišné... Z našich výsledků - Mirka Šedivá vyhrála D45 všechny tři dny, Jana Bochenková D35 v sobotu, Romča Maunová D20 v pondělí. V H21L skončil Míra Seidl v sobotu 4. a v neděli 3., Honza Šedivý byl 10. a 7. V D21L obsadila Jana Zurynková v pondělí 6. místo.
  • 24.10. MTBO Přidána pozvánka na Přebor CTVS VŠE Praha v MTBO - závod vhodný jak pro zkušené bikery, tak pro ty, kteří si chtějí MTBO vyzkoušet poprvé. Pořadatelem je Centrum tělesné výchovy a sportu VŠE, konkrétně asistenti Tomáš Vaněk a Petr Stejskal - mimo jiné také členové našeho MTBO oddílu.
  • 14.10. OB Vodňanský kapr po letech zavítal do prostoru mapy Hrad, centrum bylo ve velmi sympatické hospodě v Krašlovicích. Beželo se na nové mapě, její kvalitu nemám právo hodnotit (kus jsem mapoval), ale myslím, že značně převyšuje kapří standard - toho se ale báli Pragováci, podle nichž ke Kaprovi patří nesedící mapa, a proto startovali v kategorii H21 VIC na staré mapě. My tuto tradici neuznáváme, běželi jsme na nové mapě. Terén dle mého názoru patří v této části jižních Čech mezi nejzajímavější - okolo kopce Hrad s množstvím kamenů a skalek, níže položené pasáže zajímavé spíše porostově. Pasážím zarostlým ostružinami a kopřivami se tratě většinou vyhly, převažoval čistý les. Sobotní trať (H21E) byla velmi pěkná, nedělní už mě tolik nenadchla - spočítal jsem převýšení, 390 metrů na 8,5 km je opravdu hodně a myslím, že se nemuselo pořád běhat do kopce a z kopce. Ale určitě to byl (narozdíl od některých dřívějších Kaprů) regulerní závod, bez "kapřích" kontrol (termín v Praze používaný pro kontroly, v jejichž okolí to moc nesedí). Více mi vadilo, že tratě byly po oba dny příliš dlouhé, k výraznému překročení směrných časů (pokud tedy pro Kapra nějaké platí) došlo u mnoha kategorií. Není to přeci žádné mistrovství nebo vrcholné závody pouze pro elitní běžce, ale oblastní závody. K nedělní etapě už několik závodníků nenastoupilo, možná je odradilo počasí (to sobotní asi nejlépe vystihuje termín fucking weather, v neděli sice také byla zima, ale nepršelo), někteří neměli síly po sobotné večerní kapří zábavě, která se jako tradičně vydařila. Výsledky najdete na stránce Vodňanského kapra.
  • 9.10. OB Tento víkend se běží tradiční Vodňanský kapr. Pořádajícím oddílem je Sokol Pražák, ovšem mezi organizátory se najdou i členové Ekonomu - např. stavitel tratí, hlavní rozhodčí, obsluha Sportidentu, někteří roznašeči kontrol, hlavní kartograf... Právě mapa od Zdeňka Sokoláře a spol. příliš nepotěšila některé účastníky tvrdící, že ke Kaprovi patří odjakživa nesedící mapa. Proto si vynutili vypsání speciální kategorie H21 VIC, která závodí na staré mapě z roku 89 - tato iniciativa přišla nejspíš od Sild teamu. Asi 20 závodníků si to v lese určitě užije, kontroly můžou být třeba takovéto: na mapě jáma, v lese a v popisech prohlubeň (ty lehčí), na mapě kolečko uprostřed hustníku, kde nic zmapováno není, v popisech jižní kámen (ty těžší).
  • 4.10. WEB V sekci mapy konečně najdete seznam map vydaných naším oddílem. Zatím jsou tam pouze ty nejnovější, které zároveň nabízíme k prodeji. Udělejte si soustředění v Bečově nabo v Lipnici, tamní terény určitě stojí za to a možností ubytování je tam také dostatek...
  • 2.10. ODDÍL V pondělí se konala schůze výboru oddílu. Mimo jiné hledáme nového předsedu oddílu, Jura Janeček již na svoji funkci nemá čas. Jediný, kdo zatím oznámil svoji kandidaturu, je Láďa Matušín. Je ale otázka, zda není překážkou jeho častý pobyt ve Švédsku.
  • 29.9. OB Republikové závody zavítaly po dlouhé době do jižních Čech, o víkendu se v okolí Kunžaku konala poslední letošní kola žebříčku A a B. Pragovka si vybrala terén velmi vzdálený od Prahy, který ale opravdu stál za to. Kameny se najdou leckde, ale zde jich bylo tak akorát - málo na to, aby byly problémy s jejich zmapováním, dost k tomu, aby se daly využít ke stavbě pěkných tratí, většinou velké, hezké na pohled. Navíc umístěné v mírně zvlněném terénu, v němž se dá rychle běžet. Prostě pohoda, žádný extrém - to ocení hlavně ti, kteří běhají především pro radost. Přesto zajímavé i pro elitní závodníky. Jako centrum posloužil autokemp Zvůle, nabízející zázemí na orienťácké poměry rozhodně nadstandardní, navíc obklopený závodním prostorem (jednou z jeho zajímavějších částí) ze všech stran - další velké plus. Mapa od Petrů Marečka a Přikryla a Pragováků patří určitě mezi ty lepší, i když slabší místa by se našly - vrstevnice někde nebyly vykresleny právě ideálně, na jednom úseku za moc nestála kresba mapy. Názory na tratě se různí, sobotní zkrácená trať příliš nenadchla některé závodníky výkonnostně slabších kategorií, v těch elitních byl závod zas velmi divácky atraktivní. Více pozitvních ohlasů jsem slyšel na nedělní klasiku. Jediná větší výtka nejen od hodnotící komise směřovala k organizaci ubytování. V rozpisu nabízené chatky v centru si objednalo více oddílů než obvykle - bodejť by ne, kdo by jezdil do 20 km vzdálené tělocvičny, když benzín takřka smaže cenový rozdíl. Poptávka výrazně překročila nabídku, a tak si ti méně šťastní museli za svými postelemi (o které by v takovém případě asi nestáli) dojet několik kilometrů. Horší však bylo, že se to dozvěděli až při prezentaci. Celkově určitě závodníci odjížděli spokojeni a rádi se do těchto nádherných prostorů vrátí o prázdninách na třídenní závody. O závodech píší také Perník, Béďa, Sosnoviny, JAM, SCP, KAM, DOB a Garfield. Z našich výsledků stojí za zmínku především 9. a 7. místo Míry Seidla v elitě. V neděli se v nejprestižnějších kategoriích dařilo i Radimu Ondráčkovi (15. místo) a Verče Kupcové (10. místo), Romča Maunová vyhrála v D20B. Kompletní výsledky najdete na stránkách PGP - mimochodem čas 0.00 u některých závodníků vypadá více než podezřele.
  • 22.9. OB Mistrovství republiky štafet a družstev uspořádala o víkendu Slavia Hradec Králové v Brzicích. Sobotní štafety rozhodně nebyly nepovedeným závodem, jediným významnějším problémem organizace závodu bylo pomalé nečítání čipů. Jen tratě některé závodníky příliš neoslovily: mapově jednoduché, rozhodoval pouze běh, nepříliš zajímavý terén, dost nudných traverzů - to byly názory především těch, jejichž silnou stránkou je dobrá mapa. Mezi muži na poslední předávce vedla favorizovaná štafeta Dukly Liberec po výborném výkonu Michala Horáčka na druhém úseku, Rudu Ropka však předběhl zlínský Michal Smola a v závěrečném finiši i letec Petr Losman. Pořadí bylo tedy následující: 1. TZL, 2. PHK, 3. DLI. V ženách zvítězila štafeta PHK, o dalším pořadí se rozhodovalo až od sběrky do cíle - 2. TRI, 3. LPU, 4. TBM. Lepší závod si pořadatelé schovávali na neděli. Michal Jedlička postavil moc pěkné tratě, když plně využil nejzajímavější část mapy, údolí říčky Běluňky s množstvím kamenů, úseků nahoře na rychlé placce bylo tak akorát. I sobotní závod byl divácky atraktivní, neděle byla ale z tohoto pohledu dokonalá - v polovině trati divácký úsek, ještě předtím radiokontrola, těsně před cílem další divácká kontrola. K tomu skvělé komentování Béďou. V hlavní kategorii dospělých obhájilo titul družstvo OK99 Hradec Králové, stříbro získala Tesla Brno. O třetí místo bojovaly dva nejsilnější pražské oddíly - na divácké těsně před cílem měl Luboš Matějů na Honzu Mrázka náskok půl minuty (od začátku běželi spolu). Pragováci se radují, Kotlářka mlčí. Zbývá už jen zdánlivě jednoduchý úsek. Za pár minut se ale objevuje u sběrky první Mrazík. A všechno je jinak. Kotlářka slaví, Pragovka nevěří... Jinak vše fungovalo tak, jak mělo, družstva se opravdu velmi povedly. O mistrovství si můžete přečíst také u Bédi, Perníka a DKP. A jak se dařilo nám? Mužská štafeta skončila na 11. místě, ženská na 15. místě, družstvo obsadilo 13. pozici. Výsledky najdete na stránce závodu.
  • 16.9. OB Nejdůležitější závod sezóny, mistrovství republiky na klasické trati, se běžel o víkendu v Ostružné v Jeseníkách, pořádala Severka Šumperk. O mistrovství píše Béďa, Radovan, Sosnoviny, DKP a Perník. V hlavních kategoriích zvítězili Dana Brožková a Ruda Ropek, z našich závodníků do finále A postoupili Martina Volfová (nakonec výborné 14. místo) a Míra Seidl (18. místo), ve finále B skončili Verča Kupcová na 2. místě a Radim Ondráček na 3. místě. Ve finále A byli i Honza Šedivý v H18 - 10. místo a Romča Maunová v D20 - 13. místo (=zisk licence A). Ve veteraniádě získala bronzovou medaili v kategorii D45 Mirka Šedivá. Zde jsou výsledky, další zajímavosti snad najdete na stránce závodu.
  • 13.9. ODDÍL Současné i potenciální členy oddílu by mohlo zajímat, kdy budou v tomto roce tréninky v tělocvičně - časy se změnily, podívejte se do sekce oddíl.
  • 9.9. OB O víkendu pokračoval Český pohár štafet v blízkosti Prahy. Zatímco sobotní závod pořádaný FSP na Ďáblovi je silně kritizován, pořadatelé nedělního závodu ze SCP na Ovčínku příjemně překvapili. Více u Bédi, DKP, Radovana či Perníka. Vzhledem ke konání svatby Hanky Tilšerové a Lukáše Křístka v Jindřichově Hradci náš oddíl reprezentovala pouze jediná mužská štafeta, která ve složení bratři Šediví a Dušan Lebeda v neděli zazářila a skončila na vynikajícím 6. místě. Výsledky - sobota, neděle. Míra Seidl si ze svatby v neděli odskočil kus za hranice na mistrovství Rakouska, kde obsadil 3.místo se ztrátou 30 sekund na vítěze.
  • 2.9. OB Na konci prázdnin se běžely dvoje vícedenní závody. Zatímco Cena východních Čech pořádaná Lokomotivou Pardubice přilákala téměř tisícovku závodníků (více Béďa, výsledky, od nás Verča Kupcová 6.místo v D21A, Honza Šedivý 1. místo v H21B), účast na West Cupu v nádherných terénech v okolí Nejdku byla téměř ubohá (více Sosnoviny, hlavní mužskou kategorii vyhrál Míra Seidl).
  • 1.9. MTBO Letošní poslední celostátní biky se jely v Zubří u Nového Města na Moravě, pořádali VSK MZLU Brno. Sobotní mistrovství republiky štafet se moc líbilo. Mírně zvlněný terén s hustou sítí různě sjízdných komunikací byl opravdu pěkný, navíc se ho podařilo slušně zmapovat, tratě se vyznačovaly poměrně velkým počtem kontrol, většinou bylo důležité pečlivě sledovat odbočky, ale pár postupů na volbu se také našlo - prostě paráda. Na krásném 5. místě skončila naše štafeta ve složení Matěj Stejskal, Honza Novák, Martin Sajal. Zvítězila reprezentační štafeta Tesly Brno před USK Praha a Libercem (první úsek jel Michal Horáček), obhájci titulu z Nového Boru skončili čtvrtí. Za sebou jsme nechali štafety Jihlavy a Turnova (obě složené ze samých eliťáků). V ženách první dvě místa obsadily štafety USK Praha. Co se týče terénu, mapy a tratí, považuji štafety za letos nejlepší závod. Naopak nedělní mistrovství na dlouhé trati za nejhorší, i když lepší než to loňské ve Smržovce. První část závodu (v elitě asi 2/3, přibližně 46 km z celkově najetých 64) se jela na 15 let staré mapě pro klasický OB s rozměry 50 x 50 cm - tuto plachtu jsem překládal v mapníku sedmkrát. Kreslena byla pochopitelně ručně (tehdy žádný OCAD neexistoval), komunikace byly velmi tenké a tudíž za jízdy téměř nečitelné. Mapa už moc neseděla, úseků na náhodu bylo dost - třeba asi u poloviny z 9 kontrol (z celkových 19 na této mapě), které se zároveň nacházely na speciální mapě pro MTBO, na níž se jela druhá část závodu - v ní bylo vše jasné a čitelné. Dlouhé přespolní a silniční úseky (občas i s volbou) byly mapově v pořádku, ale určitě šlo něco vypustit - opět se nepodařilo dodržet směrné časy (vítěz elity jel přes 190 minut a ne za 160). Asi by pomohlo i víc výměn mapy, mimo prostor mapy pro MTBO by mapa pro klasický OB zas tak nevadila, jinde vadila dost. Startovné je na to vysoké dostatečně. Závěrečný okruh na mapě pro MTBO byl regulérní, postavený nijak zajímavě, testoval hlavně, kolik zbylo závodníkům sil. Mistrovský titul obhájil Jarda Rygl, mezi ženami byla nejlepší Markéta Jakoubová. Letos už třetí titul mezi veterány získal Petr Stejskal. Další výsledky nejsou známé, neboť je pořadatelé (stejně jako konečné výsledky štafet) nebyli schopni vyvěsit.
  • 26.8. MTBO Až za východní hranicí republiky ve slovenské Bratislavě pokračoval Český pohár MTBO, pochopitelně ve spojení se závody Slovenského poháru. Hned za městem začíná kopcovitý les se zajímavou sítí cest (v některých místech sice není příliš hustá, ale zato některé pěšinky ve svazích jsou pro jízdu na biku jak dělané), Bratislava je prostě téměř ideální místo pro pořádání závodů v orientačnej cyklistike (=MTBO po Slovensky). U organizátorů byla vidět snaha uspořádat závody co nejkvalitněji, a to se jim také dařilo. Na naše poměry sehnali velké množství sponzorů, mě však nejvíce potěšila ochota pomoci závodníkům, když měli nějaké problémy (ať už je to půjčení vybavení svého kola nebo pomoc při zajištění opravy auta). Asi kvůli velkému množství výletníků v lese byly všechny kontroly hlídány, to navíc omezovalo porušování pravidel MTBO ze strany závodníků. Tratě se povedly, vadilo snad jen to, že se po oba dny jezdilo často stejnými místy Při sobotním scorelaufu bylo jako obvykle těžké vymyslet optimální postup, nedělní krátká trať byla velmi rychlá a rozhodovala jedna volba postupu a krátké postupy v husté síti pěšinek v závěru trati. V těchto místech poprvé na trati chyboval Honza Novák, z průběžného 6. místa klesl na 13. V sobotu skončil navíc 12. a tím výrazně posílil své šance na udržení v elitě. Já (Martin Sajal) jsem v sobotu dojel na 8. místě. V mužské elitě v sobotu vyhrál Jirka Procházka, v neděli naprosto suverénně bývalý člen Ekonomu Míra Rygl. V ženách byly nejlepší Jarča Folprechtová (sobota) a Markéta Jakoubová (neděle). Výseldky najdete na stránkách závodu.
  • 21.8. OB Není žádným tajemstvím, že někteří členové našeho oddílu mají co do činení s organizováním Vodňanského kapra. Pro letošní závod se přemapovává legendární mapa Hrad. Odjezd mapařů do Vodňan byl původně plánován na minulé úterý ráno, vzhledem k množství vody ve Vodňanech jsme vyrazili až ve středu odpoledne - to už byla horší situace v Praze. Po trase Praha - Tábor - most přes Orlickou přehradu - Temelín jsme do Vodňan dojeli téměř se suchými koly. Ani ve Vodňanech to nevypadalo nijak tragicky (alespoň v centru, jelikož nejsme příznivci povodňové turistiky, tak jsme se blíže k Blanici podívat nešli). Jen první dva dny nám komplikovala situaci uzavírka silnice vedoucí z místa ubytování na Pražáku přímo na mapu do Krašlovic či Vitic - mosty porušeny nebyly, asi na ní jen spadlo pár stromů. Z prostoru mapy pak byl zatopen pouze kravín, který byl původně uvažován jako shromaždiště. Protože ale šíleně smrdí, bude nakonec centrum v Krašlovicích. V lese je celkem pěkně, jenom poněkud mokro - mapování vodních objektů bylo lepší odsunout na září, teď bychom zbytečně kreslili potok či bažinu někam, kde normálně vede cesta. Pro milovníky mapy Hrad z roku 1989 máme smutnou zprávu - jako podklad použita nebyla.
  • 13.8. OB O víkendu se konaly vícedenní závody Grad Prix Jižní Čechy. Velká voda útočící v této době na jiné části jižních Čech se místu závodů vyhla, a tak závody ke spokojenosti účastníků proběhly v pohodě. Centrem závodů byl pěkný kemp ve Starém Městě pod Lanštejnem, kde byl zároveň umístěn cíl všech tří etap. Mírně kopcovitý terén s množstvím kamenů se závodníkům líbil i loni, tentokrát se ale povedly i tratě (stavěl je Aljoša), pro které byl typický velký počet kontrol - jen 31 kontrol u mužské elity v 2. etapě nebylo vzhledem ke kapacitě SI čipu zrovna ideálních... Organizace závodů také klapala, a proto je letos můžeme zařadit mezi ty úspěšnější. O Grand Prix Jižní Čechy píše i Petr Junek na svazových stránkách. Romča Maunová vyhrála kategorii D20B, kompletní výsledky najdete na stránkách Golden orienteering tour.
  • 7.8. OB Část našeho oddílu je na zájezdu ve Slovinsku, o víkendu se zúčastnili třídenních závodů OrienteeringOnline Cup 2002, které se konaly na Sorišce planině v blízkosti Bohinjské Bistrice. Velmi atraktivní závrtový a ve třetí etapě horský terén přilákal množství kvalitních závodníků. Do Česka putovalo vítězství v mužské elitě zásluhou Michala Horáčka, z ušáků si nejlépe vedl Zdenda Sokolář, který vyhrál H21A (trochu nečestně a nesportovně, protože spolu s Martinem Lejskem a dalšími českými mapaři vytvářel mapy), v D21A skončila Jana Zurynková 2. a Hanka Tilšerová 3. Můžete se podívat na mapu 2.etapy (ze stránky DKP), na stránkách závodu najdete výsledky i ukázky dalších map.
  • 5.8. OB Letošní pětidenní se od středy do neděle konaly v Doksech, které poslední dobou fungují jako centrum české plážové a diskotékové turistiky. Centrum závodu bylo umístěno v kempu Bílý Kámen, který jinak láká návštěvníky především známou diskotékou. Ta samozřejmě fungovala i v době závodů, její provozovatel sice tvrdí, že je odhlučněná, ale hlasitá hudba byla slyšet po celém kempu do brzkých ranních hodin. Organizace závodu si vysloužila takové množství nadávek od závodníků, jaké se často neslyší - nejvíce si stěžovali na prezentaci a organizaci ubytování, v tom měli pořadatelé opravdu velký chaos. I mnohé další věci se staly terčem kritiky. Naopak z lesa se závodníci vraceli většinou velmi spokojeni - ve 3., 4. a 5. etapě nádherný terén (prostor Selské rokle z jarních áček), slušná mapa, pěkně postavené tratě. Účast přes 2000 závodníků znamená mezi letošními prázdninovými závody suverénní prvenství, pořadatelé ze Sportcentra Jičín mohou být tedy spokojeni, i když závodníci moc spokojeni nebyli... V hlavních kategoriích zvítězili Martina Rakayová ze Slovenska a hradecký Michal Tihoň. O závodech podrobně píší Béďa, DKP, Sosnoviny a Michal Novák. Z našich výsledků - Mirka Šedivá 1. místo v D45A, Jana Bochenková 3. místo v D40A, Honza Šedivý 4. místo v H18A. Celkové výsledky se konečně objevily na stránkách závodu.
  • 1.8. ROGAINING Stříbrný medailista z MS v rogainingu Petr Bořánek popisuje své zážitky na webu USK, najdete tam i množství fotek.
  • 31.7. ROGAINING Článek o MS v rogainingu (mimo jiné od vítězek juniorské kategorie) najdete na stránkách LBE, CHT píší o vítězství svých borců mezi juniory. Ještě zopakuji odkaz na fotky ze závodu, ať je trochu na očích...
  • 29.7. ROGAINING V pátek a v sobotu se v Lesné u Tachova konalo Mistrovství světa v rogainingu, Míra Seidl i Martina Volfová získali stříbrné medaile. Míra Seidl s Petrem Bořánkem běželi výborný závod, na občerstvovačce asi 6 hodin před vypršením časového limitu (tj. po 18 hodinách na trati) vypadali ještě svěže. V kopcovité pasáži, kterou si naplánovali na konec, jim ale došly síly a dvě kontroly dohromady za 150 bodů už oběhnout nestihli. Mistrovské tituly tak obhájili David Rowlands a Greg Barbour (AUS/NZL), kteří získali o 100 bodů více (4140 z maximálního počtu 4400 bodů). Oni i další australské týmy dokázali, že mají s rogainingem opravdu velké zkušenosti a umějí se vypořádat s pro ně netypickým terénem - v první desítce byla polovina závodníků z jižní polokoule, druhá nejlepší česká dvojice (Hanák, Najman) skončila až na 10. místě. Oproti velmi silně obsazené mužské kategorii byla konkurence v ženách mnohem slabší, alespoň podle "sester" Volfových (označení sestry je ve skutečnosti asi tak správné jako sestry Horovy...). Julie si na páté kontrole podvrtla kotník, vrátily se tedy do kempu a po zatejpování pokračovaly dále, nejprve delší dobu pěšky. Druhý den už běžely rychleji a nakonec z toho bylo výborné druhé místo, 100 bodů za australskou dvojicí. V Čechách zůstaly i dvě medaile v mixech, když za vítěznými Lotyši skončili Jitka Klinkerová a Dan Straka, bronz získali Horovi (Magda závodila se zlomenou rukou). Závodníci byli s organizací mistrovství spokojeni, Vašek Zakouřil postavil velmi zajímavou trať, chválena byla i mapa (u nás se na speciální mapě běželo poprvé, vytvořili ji Martin Sajal a Aleš Hejna - musíme si přeci udělat reklamu...). Problémy způsobilo jen pozdní spočtení výsledků, čekání bylo ale zpestřeno veřejným rozborem postupů nejlepších závodníků - to bylo opravdu velmi zajímavé. Počasí závodu příliš nepřálo, bylo zataženo s občasným deštěm (v centru prý moc nepršelo, na občerstvovačce u kontroly 42 jsme měli pocit, že prší skoro pořád) - pro závodníky je to však lepší než vedro. Zde jsou výsledky, další zajímavosti (např. mapu s postupy vítězů) na stránce MS najdete příští týden. Zatím jsou k dispozici fotky ze startu, občerstvovačky u kontroly 42, cíle a vyhlášení výsledků.
  • 22.7. OB Letošní Botas, který se běžel v Toulovcových maštalích, se překvapivě obešel bez bouřek a podobných nešvarů počasí a kemp nebyl jako tradičně odplaven. Celkově se závody líbily, účastníci oceňovali především doprovodný kulturní program (oddělený od kempu), výtky směřovaly ponejvíce ke stavbě 2. etapy. Více se dozvíte u Sosny, Perníka a OSN. Pohled očima pořadatelů najdete na stránce CHT. Nejrozsáhlejší článek o Botasu napsal Michal Novák.
  • 15.7. MTBO / OB V sobotu po sedmé hodině ráno vyrazilo z Motola asi 25 šílenců na 200 km dlouhé MTBO přes Hudlice a Plzeň do Melchiorovy Hutě. To už měli za sebou pětikilometrový orienťák na mapě Sauna a v cílovém místě je čekal ještě horský OB. Jel se Rocky Man, pravděpodobně definitivně poslední a nejspíš nejnáročnější v historii. Trať MTBO postavil Míra Seidl velmi zajímavou, jenom byla možná až příliš drsná, a to byl jestě vynechán skorelauf na Krkavci, protože by závodníci jinak asi nedojeli za světla. Zkracován byl i závěrečný horský OB, z 10 km na 4. Do cíle MTBO dorazila společně pětičlenná skupina - Jiří Procházka, Ctibor Podrábský, Radek Mach, Petr Strejček a Honza Kučera, jediný běžec mezi specialisty bikery. Právě on zvládl nejlépe závěrečný běh a zvítězil, další pořadí: 2. Podrábský, 3. Strejček, 4. Mach, 5. Ševčík, 6. Gajda, 7. Laciga. Ostatní nedokončili - nestihli časový limit nebo vzdali. Z našeho oddílu byl na startu Honza Novák, který po chybách v úvodním OB a problémech s kolem nebyl připuštěn k hagaby v Hudlicích - zbylou část tratě ovšem dojel, což je pěkný výkon. Dojezd Rocky Mana sledovalo velké množství diváků - v Melchiorově Huti se totiž o víkendu konala Poděbradka Bike Adventure. Dvoudenní cyklistický závod, který přibližuje orientační sporty nejširší veřejnosti - na startu jsou vedle závodníků MTBO orienťáci - bežci, specialisti cyklisti i různí turisti. Podle mě snad jediná orienťácká akce, která si nemůže stěžovat na nepřízeň sponzorů. Bodovaný skorelauf (s limitem 6 hodin v sobotu a 4 hodiny v neděli), takže fyzická připravenost není to nejdůležitější, podstatné je dobře naplánovat trasu. Používá se turistická mapa - té rozumí všichni. Je to závod dvojic, důležitá je týmová spolupráce. To, že jsem v sobotu naplánoval trasu, kterou bych sám v časovém limitu patrně zvládl objet, a stačila by na vítězství, je na nic. Tempo se určuje podle momentálně slabšího z dvojice. Vše dokázali zorganizovat pořadatelé z USK Praha, více najdete na www.bike-adventure.cz
  • 15.7. OB O víkendu jsme společně s JHB pořádali třídenní závody Cena Posázaví 2002. V hlavních kategoriích zvítězili Zdeněk Zikmund a Zdenka Stará. Vše důležité snad časem najdete na stránkách závodu. Těší nás, že závody chválí oddíl OSN.
  • 11.7. OB Na Závoře, v nádherném terénu z loňského mistrovství na klasické trati, uspořádali pořadatelé z OK99 Hradec Králové co do počtu účastníků i jejich kvality největší vícedenní závody uplynulého víkendu. Obzvlášť se mluví o 2. etapě, která byla velmi náročná, časy vysoko nad 100 minut nebyly vůbec výjimkou. Právě v této etapě dokázal Míra Seidl, že v elitě ještě neřekl své poslední slovo, když skončil v nabité konkurenci na skvělém 3. místě, v součtu třídenních byl čtvrtý. Za zmínku stojí i celkové 3. místo Hanky Tilšerové v D21A a 2. místo Zdendy Sokoláře v H21A. O závodech píší Piškot, KAM a na svazových stránkách Sosna a Radovan jakožto pořadatel. Výsledky jsou na stránce závodu.
  • 10.7. OB Při vícedenních Šumperský divočák, které uspořádal Klub vytrvalostních sportů Šumperk o tomto prodlouženém víkendu, byl použit model "Bečov" - 3 etapy ve 4 dnech, po 2. etapě volný den se spoustou doprovodných aktivit. Centrum závodu bylo v kempu ve Svojanově, jehož poloha je téměř ideální. Nacházel se v něm pokaždé cíl, i když se běželo se na třech různých nepřekrývajících se mapách. Nové mapy pro první dvě etapy byly solidní, dva roky stará mapa Kančí důl od Mirka Nožičky už byla slabší a nové paseky za to rozhodně nemohly. Běhalo se v terénech na moravské poměry určitě nadprůměrných, i když u šumperských pořadatelů jsme zvyklí na atraktivnější - kopce, terénní detaily jen někde, občas hustníky, někde podrost (kterému se tratě většinou vyhnuly). V předvečer volného dne se na mapce speciálně pro ně připravené běžely pivní štafety, vyrovnanými výkony na všech úsecích zvítězila štafeta Vizovic. O volném dni bylo na pořadu MTBO a hlavně SMIK (výsledky, mapu a rozbor postupů úspěšných závodníků najdete na stránce SMIKu. Závody proběhly v pohodové atmosféře, žádné větší problémy nenastaly, piva byl dostatek (vypilo se 28 sudů na asi 250 závodníků, ale spotřebu zvyšovali také pořadatelé) a tak účastníci odjížděli spokojeni. Celkové výsledky a několik fotek najdete na stránce závodu.
  • 10.7. OB Sledujte stránku Ceny Posázaví, téměř každou chvíli se tam objevuje něco nového - startovka, parametry tratí, pokyny... Právě k pokynům mám jedno upřesnění, až budete mít připomínky ke stavbě 2. etapy, tak vězte, že za to nemůže Míra Seidl, ale Martin Sajal...
  • 8.7. OB O prodlouženém víkendu se konaly hned troje vícedenní závody, ale my jsme zároveň připravovali naše třídenní, do kterých zbývá necelý týden - já jsem při cestě do Svojanova na Šumperského divočáka a zpět oštítkoval v Lipnici 2.etapu, Zdenda Sokolář cestou ze Závory lístečkoval 3.etapu.
  • 3.7. OB Pomalu se blíží třídenní závody Cena Posázaví 2002, které pořádáme společně s Jiskrou Havlíčkův v termínu 12. - 14. 7. 2002 v Lipnici na Sázavou. Sledujte tedy stránky třídenních, nedávno se tam objevil seznam přihlášených závodníků (je jich okolo 300). V současné době probíhá plotrování tratí pro první etapu, příprava na štítkování již postavené 2. etapy a možná bude brzy postavena i 3.etapa...
  • 23.6. MTBO Mistrovství republiky na krátké a klasické trati se konalo o víkendu v blízkosti Jihlavy ve známem prostoru rozpůleném dálnicí D1, kde se loni běželo mistrovství na dlouhé trati - na mapě Jezevčí díry. Terén kopcovitý tak akorát a hlavně hustá cíť komunikací činí tento prostor pro MTBO velmi zajímavým. Některým závodníkům se už méně líbilo, že se v lese vyskytovaly asfaltové cesty v množství větším než malém, po nichž bylo vhodné objíždět téměř každý druhý postup. Naopak některé menší cesty (původně asi průseky) nebyly příliš znatelné a tak nebylo těžké přejet nějakou tu odbočku. Mapa byla celkem slušná, jen občas chyběla nějaká cesta. Jen byla poměrně malá - velikost A4 není dost k tomu, aby se na ní daly postavit špičkové tratě po oba dny. Celkově se závody vydařily, přijela i televize a výsledkem byl spot v nedělních Brankách bodech vteřinách. V hlavních kategoriích zvítězili v sobotu na krátké Radek Mach a Markéta Jakoubová, v neděli na klasice Petr Strejček a Marie Hrdinová. Ve veteránech získal dvě zlaté medaile Stejski. Výsledky najdete na stránce závodu, o nominaci na mistrovství světa, která byla oznámena po víkendových závodech, píše Béďa.
  • 16.6. OB O víkendu jsme volili voly, ale měli jsme také možnost zvolit, zda zamířit na Vysočinu na áčka nebo do Kytlice na béčka. Okolí Kytlice je oblíbeným prostorem Jiskry Nový Bor, tentokrát umístili své závody směrem na západ od vesnice. Sobotní krátká trať se lišila od dosud proběhlých žebříčkových krátkých tratí - tentokrát nestačilo rychle běžet a ten, kdo závod "napálil" a nevěnoval patřičnou pozornost mapě, na to obvykle doplatil. Mapa až na některé porosty a úlety ve vrstevnicích patřila k těm lepším (výhrady mám k velikosti některých symbolů, cesty mi přijdou víc zmenšené než ostatní). Povedly se i tratě, zajímavé jak v dohledávkách, tak v možnostech volby i u krátkých postupů. Po nočním dešti nás čekala v neděli klasika v ještě mokřejším lese. Mapa pokrývala pouze něco přes 2 km čtvereční, což mi přišlo na klasiku dost málo. Trať H21B se křížila 6x a proběhali jsme snad všechna použitelná místa na mapě. Střídaly se velmi zajímavé úseky s méně zajímavými (ty se stavitel snažil využít pro volbu postupu, někde se to povedlo, někde moc ne). V části lesa rostla vysoká tráva, a tak si i čeští béčkaři startující později vyzkoušeli skautskou stopovanou. Stejně jako tratě, i mapa byla v nejzajímavější skalnaté části dobrá, ale v mnoha jiných místech už slabší a někde opravdu špatná. Na shromaždišti na menší louce, která byla pro béčka tak akorát, snad vše fungovalo obstojně, a i proto lze hodnotit závody jako poměrně vydařené. Závody popisují i DKP, Garfield a Sosnoviny. Z našich výsledků - Romča Maunová v sobotu vyhrála o 3 minuty D20B, v neděli 2.místo. Jana Zurynková v D21B 11. a 9. místo, Hanka Tilšerová v sobotu v D21B 10., v neděli se do béček nedostala a tak vyhrála D21C o 6 a půl minuty. David Komín v sobotu v H21B 14. místo. Ve veteránských kategoriích skončily v neděli na 3. místě Jana Bochenková v D35B a Mirka Šedivá v D40B. Výsledky - sobota, neděle.
    Áčka na Vysočině byla zajímavá především v elitních kategoriích, kde se při nedělní klasice startovalo hendikepově podle výsledků sobotní zkrácené trati. Při závodě se střídaly mapově náročnější pasáže v hustnících a letecké úseky v čistém lese. Po obtížnějším začátku trati mužské elity se seběhl autobus závodníků na 9. - 22. místě. Míra Seidl zpočátku občas řídil, později se usadil na zadní pětisedačce. Autobus ovšem jel velmi rychle a protože si Míra nevzal kynedril, začalo se mu dělat špatně. Navíc prý měl jízdenku pouze na pásma P + 0, a tak si raději vystoupil. A protože závod vypadal divácky zajímavě, bylo nejvhodnější vyrazit do cíle a podívat se, jak souboj této skupinky nakonec dopadne (aspoň pak jsou nějací diváci a závěry Leibnitzské konvence jsou plněny). Pravda je, že spot v Brankách bodech vteřinách byl zajímavější, než kdyby se běželo s intervalovým startem. O áčkách píše i Radovan, DKP a Béďa. Z našich výsledků: výborné sobotní 4. místo Honzy Šedivého v H18A (v neděli 8.), v elitě Verča Kupcová v sobotu 12. a celkově 9., Martina Volfová při své premiéře v elitě v sobotu 14., celkově 18. Výsledky - sobota, neděle, kombinovaný závod(pouze elita).
  • 13.6. OB Ještě k PPŽ - už se můžete podívat i na fotky ze závodu. Jenom jich je míň, než jsem původně plánoval, a nejsou focené tam, kde jsem původně chtěl. Závodníků přišlo mnohem víc než jsme čekali a dokreslování map muselo dostat přednost...
  • 13.6. OB Včera jsme v Divoké Šárce pořádali PPŽ. K tomu jsme využili mapu Džbánek z roku 1992 (uváděný rok 1997 je pouze mystifikací, tehdy při revizi byly pouze dokresleny tři paseky). Teď už můžu napsat (dřív jsme nechtěli odrazovat závodníky od účasti), že mapa se hodí spíše na spálení a v místech, kde nebyly kontroly, nesedí vůbec. Cílem proběhlo 161 závodníků, skutečná účast byla asi o něco vyšší. Výsledky najdete na stránce závodu, časem se tam objeví i fotky. O závodě se dočtete i u DKP - s kritikou umístění kontroly 96 nelze než souhlasit, vysoká tráva nepotěšila ani nás (předpokládali jsme posekání luk, v minulých letech to zde bylo pravidlem), kopřivy jsme se snažili v některých místech vymlátit, ale všude jsme to nestihli. Především kvalitu mapy hodnotí Betov.
  • 10.6. MTBO Český pohár MTBO pokračoval o víkendu v Městě Touškově. Pořadatelům ze Slavie VŠ Plzeň se podařilo v mapově i technicky mimořádně atraktivním terénu postavit velmi pěkné tratě. V některých místech pravidelná a jinde zas nepravidelná, ale všude velmi hustá síť cest, nabízela většinou mnoho variant postupu a vyžadovala od závodníků velkou pozornost při sledování odboček. Předpověď počasí naštěstí tentokrát nevyšla a pršelo jen před sobotním závodem, ale vzhledem v mokru v lese byla jízda po už tak dost pomalých cestách (množství kořenů) ještě náročněší. Mnozí závodníci byli po nedělní klasice dost vyčerpaní. V hlavních kategoriích byli po oba dny nejlepší Radek Mach a Markéta Jakoubová (tu v sobotu ale porazily závodnice z Německa a Rakouska). V neděli se letos poprvé jela klasika, což mi vyhovolalo, a tak se mi konečně podařilo dostat v elitě do první desítky, bylo z toho 7. místo - k bedně chybělo něco přes minutu. Výsledky - sobota, neděle.
  • 7.6. OB Blíží se náš PéPéŽet a tak sledujte jeho stránku - momentálně tam přibyly délky tratí a fotky z prohlídky prostoru.
  • 3.6. OB O víkendu někteří závodníci řešili, zda jet na áčka k Olomouci nebo na béčka na Vysočinu. Olomoučtí pořadatelé už předem avizovali, že závod v Náměšti na Hané bude naplňovat závěry Leibnitzské konvence - měli ale ještě přidat hromadný start, to je pro diváky zajímavější a hlavně v takovém terénu i spravedlivější. Po přečtění zhodnocení od Radovana, DKP a SCP jsem rád, že jsem se v tu dobu nacházel na opačném konci republiky. Dále o závodech píší Béďa a Perník. Zde jsou sobotní výsledky a už i nedělní výsledky. Béčka pořádali CHT v Toulovcových maštalích a LPU v Nasavrkách, více se dozvíte u DKP, Garfielda, Béďi či v Sosnovinách. Výsledky ze soboty (CHT) a neděle (LPU).
  • 29.5. ODDÍL Můžete se podívat na fotky z úterního závodu EPPT, který uspořádal v Petrovicích Míra.
  • 27.5. OB V neděli se konal v Borovničce závod Českého poháru štafet, který pořádal OK Jilemnice. Našim štafetám, oslabeným zraněními, nemocemi a zkouškami, se příliš nedařilo. O závodech píší opět Béďa, DKP, Radovan, Sosna a Perník. Výsledky.
  • 25.5. OB Dnes se u Nové Paky běželo Mistrovství republiky na krátké trati. Přijela se podívat i Česká televize a tentokrát ohlásila v Brankách, bodech, vteřinách vítěze správně - v hlavních kategoriích byli nejlepší Dana Brožková a Michal Horáček. Více vám poví Béďa, DKP, Radovan, Sosna, Perník nebo KAM. A jak se dařilo nám? Holkám výborně - Verča Kupcová skončila na 10. místě (předtím vyhrála semifinále), do finále se dostala i Vlaďka Paseková - 22.místo. Zdá se, že už se konečně uzdravil Míra Seidl - z rozběhu postupoval ze 3. místa, ve finále byl 27. Postoupil i Ondra Šedivý v H20, ve finále skončil 20. Výsledky najdete na stránce závodu.
  • 19.5. OB O víkendu se u Doks konaly letošní první závody Continental Cupu, žebříčku A a žebříčku B. Sobotní krátké trati pořádané Sportcentrem Jičín na mapě Enkláva příliš neprospělo shromaždiště vzdálené 1,5 km od zajímavé části prostoru - v hluché části lesa se zajímavé postupy daly těžko postavit, i když se pořadatelé snažili (některé posedy byly nejspíš do lesa doneseny, aby šla někam postavit kontrola, slyšel jsem také o vykopaných jámách). Úvodní část tratě H21B postavená ve skalnatější části mapy spíše na volbu postupu se mi líbila, ale závodníci některých jiných kategorií moc spokojeni nebyli. V neděli pořádal OK Doksy klasiku na mapě Selská rokle (dříve Šedina) a byl to opravdu vydařený závod. Velmi dobrá mapa ve skalnatém terénu, hodně zajímavé tratě, téměř každý postup s volbou, úsek s krátkými postupy v nejehzčí části prostoru, žádné zbytečné lezení do kopců, kterého jsme svědky při mnohých jiných závodech ve skalách. Závod nehodnotím jako nejlepší za posledních pár let jen kvůli 7. kontrole kategorie H21B - jako jediná z celé trati byla dokreslena ručně, uprosted kolečka je jasně údolíčko. Přibíhám ke kontrole, razím ji a pro jistotu koukám na popisy - v nich prostřední srázek. Kód také nesedí - orazil jsem 183, ale mám mít 214. Jako prostřední srázek může být popsáno v kolečku 5 objektů, mám štěstí, ten správný jsem našel za 20 sekund (1 mm od okraje kolečka a navíc chyběl lampion). Z našich výsledků: sobota - Honza Šedivý 7. v H18A, Martina Volfová 4. v D21A, Romča Maunová 3. v D20B, Lucka Pokorná 6. v D21B. Neděle - Honza Šedivý 8. v H18A, Ondra Šedivý 11. v H20A, Romča Maunová 3. v D20B, Mirka Šedivá 2. v D40B. Eliťáci dopadli lépe v neděli - Verča Kupcová 22., Radim Ondráček 27. Většina ostatních hodnotí závody také vesměs pozitivně - Béďa, DKP, Sosna, Inf-O, KAM, na druhé straně Radovan je dost kritický. Výsledky.
  • 17.5. OB ve středu 12.6. budeme pořádat závod PPŽ, právě vznikla jeho stránka. Myslím, že je to historicky první PPŽ, který má svoji vlastní stránku...
  • 14.5. OB V rámci sportovního dne ČVUT se běžel na mapě Menza 2002 (1:1500) v prostoru dejvických vysokých škol supersprint. Mapu vytvořil Pavel Tesař, závod organizovala Kristýna Bořánková za podpory agentury Proorient (běželo se s SI). Na trati dlouhé asi 1 km v silně obsazené ženské kategorii vyhrála Dana Brožková (2. Jahnová, 3. V. Ryšavá). Pro někoho bylo překvapením vítězství Vaška Hoška mezi muži (čas 4:48), když za sebou nechal druhého Zbyňka Horu (3. Kovář, 4. Sajal, 5. Janata). Po závodě medailisté obdrželi celkem hodnotné věcné ceny, i když mobilní telefony jako loni to nebyly. Mapa závodu a fotky už jsou na stránce USK Praha, výsledky se tam snad také brzy objeví.
  • 13.5. MTBO O víkendu se v Novém Městě v Krušných horách jely další závody Českého poháru MTBO. Ve stejném místě se konaly letos i LOBy, a tak mapa byla velmi podobná té lobácké - zelená barva tam prostě nebyla. Asi by to tak být nemělo, ale snad to nikomu nevadilo. Ve fyzicky i mapově velmi náročném terénu byli v elitních kategoriích po oba dny nejlepší Jarda Rygl a Markéta Jakoubová. Konečně jsme se dočkali prvního MTBO s prvky SMIKu - při sobotní krátké trati se jedna kontrola kategorie H19-39A během závodu přesunula ze špatné pozice na správnou. Překvapivě byl podán protest a 8 postižených závodníků si mohlo vybrat, zda započítat výsledek nebo průměr. Z našich výsledků stojí za zmínku Matějovo 3. místo v H19-39A ze soboty a Stejskiho 5. místo v H19-39B z nedělního scorelaufu. Výsledky jsou na stránce pořadatele.
  • 9.5. OB O středečním Přeboru Prahy, který Kotlářka pořádala na Housce, píše Sosna. Já osobně Housku považuji také za fyzicky náročný a mapově dost nezajímavý skalní terén, tentokrát se mi ale trať H21L líbila (především úvodní část, kde šlo hlavně o volbu postupu, a také závěr trati). Popisy kontrol měly opět k dokonalosti daleko, ale ze tří skalních závodů, které jsem letos běžel (kvalifikace na akádu, před týdnem v Želízech a teď), bylo nedostatků výrazně nejméně. V hlavních kategoriích zvítězili Štěpán Skripnik a Bára Waldová, opět se dařilo Verče, která skončila druhá. V H18 se stal přeborníkem Honza Šedivý. Zde jsou výsledky. Pohled na závod očima pořadatele nabízí Zdeněk Procházka na stránce DKP.
  • 9.5. OB V pondělí a v úterý se v nádherném terénu v blízkosti Starého Města pod Landštejnem běželo Akadamické mistrovství republiky na krátké a klasické trati. Mapa až zas tak nádherná nebyla, což platí především o nově zmapované východní části prostoru, kde stavitel trati Bořan údajně strávil 7 hodin, než našel 5 objektů, na které se daly postavit kontroly (vrchol kopce, posed, roh oplocenky, ...), a proto uznání za velmi pěkný závod na klasické trati patří především jemu. Výsledky najdete na stránce ProOrientu.
  • 5.5. MTBO O víkendu se v Baldovci konaly dva naprosto odlišné úvodní závody Českého poháru MTBO. Zatímco sobotní krátká trať se jela za teplého a slunečného počasí a byla velmi rychlá a spíše jednoduchá, na nedělní scorelauf se ochladilo a po celou dobu závodu pršelo. Závod byl velmi náročný technicky (rozbahněné cesty) i mapově (doteď nevím, jaké bylo ideální pořadí kontrol). Po oba dny však byli stejní vítězové hlavních kategorií - Jakub Vodrážka a Markéta Jakoubová. Šárka Zurynková skončila v sobotu hned za ní na 2. místě, v neděli byla 4.
  • 2.5. OB Středeční letní počasí přilákalo na 4. závod Gisgasport cupu, který pořádala Slavia Praha na mapě Čertovy hlavy, přes 800 závodníků. Na koupališti v Želízech se konečně podařilo najít pro tuto mapu důstojné shromaždistě. Mám pocit, že vše fungovalo tak, jak by mělo (s frontou u prezentace při takovém množství změn a dohlášek neudělá nic sebelepší pořadatel). Výraznější výhrady mám ke stavbě tratí, konkrétně k první polovině trati H21L. Ideálním postupem na 3. kontrolu se dle mapy jevilo seběhnout skalním průchodem přímo ke kontrole. Jaké však bylo překvapení, když tento průchod byl ve skutečnosti neprůchodný. Pak už záviselo jen na náhodě, kterým směrem se překvapený závodník vydá a jak rychle najde místo, kde by se dalo slézt dolů. Z toho plyne poučení pro stavitele: Při štítkování procházej kontroly tím směrem, kterým běhají závodníci! Pak se mi nelíbil úsek mezi 5. a 11. kontrolou, který byl orientačně o ničem a šlo větinou o tupé lezení do prudkých svahů - viz ukázka mapy. Zbytek trati už byl celkem pěkný, ale přeci jen si s tímto prostorem mnohem lépe poradili loni a předoni pořadatelé z PGP (ti ale stavěli zkrácenou trať, která se staví jednodušeji). Upřesnit by chtěly i některé popisy kontrol. Výborně zaběhla Verča, která vyhrála D21L, velkým úspěchem je i 10. místo Punti. H21L vyhrál Zbyněk Hora, který letos běhá ve skalách fantasticky. Zde jsou výsledky a mezičasy, o závodě píše i Inf-O, Sosnoviny, KAM a DKP (se Zdeňkem Procházkou tentokrát souhlasím téměř ve všem).
  • 29.4. OB V sobotu se v Bedřichově konalo Mistrovství republiky na dlouhé trati. Vzhledem k tomu, že se běželo jako závod s hromadným startem a nebyla použita rozumná rozdělovací metoda (v případě juniorů a dorostenců a prý i žen dokonce vůbec žádná), došlo k degradaci orienťáku na přespolák. Při takové perverzitě už je celkem jedno, že se běželo v pěkném terénu (to mohli ocenit veteráni, kteří startovali intervalově) a prý na slušné mapě (jenže tu někteří nepotřebovali a přesto se jim povedlo závod odviset tak, že získali licenci, na kterou jinak nemají). Ohlasy najdete na stránkách DKP, Betov, Sosnoviny, JAM, JIL a KAM. A tady jsou výsledky.
  • 26.4. WEB Proběhla drobná přestavba těchto stránek, alespoň co se týče struktury. Pokud objevíte nějaké nefunkční odkazy, pište na sajal@fel.cvut.cz.
  • 25.4. ODDÍL Včera se konala Valná hromada Jednoty (VŠTJ Ekonom Praha). Není ale jisté, na čem se Jednota usnesla, neboť návrh usnesení vytvářel o. as. Beránek (učí tenis), který byl tou dobou už pěkně ožralý.
  • 22.4. OB V sobotu se běželo Mistrovství republiky v nočním OB a naši závodníci si z Brna přivezli dvě 6. místa. Verče Kupcové chybělo k medaili něco přes dvě minuty, Radimu Ondráčkovi pouhých 40 sekund. Výsledky.
  • 19.4. OB Včera se v Ostrově u Tisé na mapě Volské kameny (1:5000) běžel Akademický přebor pro Prahu a Čechy. Až na některé drobnosti, jako nepřesné popisy nebo jednu naprosto nevhodně umístěnou kontrolu (č.14 na ukázce mapy), to byl celkem pěkný závod. Zvítězili Zbyněk Hora a Anežka Jahnová. Výborně zaběhla Vlaďka Paseková, která skončila 2., slušně běžěla i Verča. Mně se podařilo nechat doma buzolu, a tak jsem závod absolvoval bez ní. Místo toho, abych se soustředil na závod, jsem pořád myslel na to, že buzolu nemám. Jinak mi ale nijak zvlášť nechyběla a podařilo se mi (stejně jako většině ostatních) postoupit na celorepublikovou akádu.
  • 15.4. OB Mnoho členů oddílu o víkendu vyrazilo na atraktivní závody do jěštědské oblasti, ale konal se i 3.PŽ - závod na zkrácené trati na mapě Samá Jáma pořádaný Tretrou - zde jsou výsledky, další věci se dočtete u DKP nebo v Inf-O. Velmi slušného výsledku dosáhl Honza Novák, když skončil na 14. místě v H21L. Dvě minuty za ním startoval Honza Šafka (SLP), který se vyjádřil následovně: "... ten Novák je fakt nechutnej vyhryz. Potkal jsem ho asi na 5. kontrole ze 27, a pořád běžel 4 metry za mnou. Když jsem přibrzdil, přibrzdil, když jsem zahnul schválně doprava, udělal to samé, když jsem 2x malinko přeběhnul kontrolu a otočil se, tak jenom pokrčil rameny. Akorát, když už viděl kontrolu a bylo jasný, že k ní běžíme, tak mě předběhnul a u kontroly zase zastavil + pak mě předběhl asi 20 metrů před sběrkou a do cíle ..." Zbývá dodat, že termínem vyhryz je ve Slavii označován věšák. Tento výkon však ani zdaleka nedosahuje již legendárního úspěchu Martina Komárka, kterého dosáhl tím, že na svého vodiče počkal dvě minuty u map.
  • 11.4. ODDÍL Honza Pecka vás o víkendu 4.-5.5. zve do Jablonce na pracovně společenský víkend pro pořadatele juniorského a veteránského MS v LOBu, přátele a známé.
  • 4.4. ODDÍL Přidán odkaz na třídenní v Lipnici, které pořádáme společně s JHB v termínu 12. - 14. 7. 2002 a které se nazývají Cena Posázaví. O webové stránky závodů se stará JHB (stejně jako o většinu dalších věcí), takže informace o hledejte spíše u nich. Zajímavé jsou určitě interní informace pro pořadatele z JHB. EKP prý zajišťuje návrh a kreslení tratí, stavbu kontrol a výsledky.
  • 2.4. ODDÍL O Velikonocích proběhlo oddílové soustředění v Lipnici nad Sázavou. Většina účastníků ho hodnotila jako velmi vydařené, obzvlášť se líbily noční štafety. Ty se běžely v okolí hradu na mapě v měřítku 1:1500, kterou v neděli po večeři zmapoval Míra. Na stejném místě se příští rok poběží Mistrovství republiky v supersprintu (pořádá JHB), třeba toto dílo použijí jako podklad...
  • 1.4. Zdravím Vás jako nový webmaster oddílových stránek. Zatím pouze mažu neaktuální věci a upravuju nefunkční odkazy... Martin (e-mail:sajal@fel.cvut.cz)


Zpět

top


© Ekonom Praha
Martin Sajal
Petr Matoušek
design: Vladislav Kalous