Ohlasy na závody

Zde najdete zkopírované ohlasy na závdoy, které se podařilo najít na různých O-webech. Asi existují i nějaké další, na které jsem nenarazil. Různé "oddílové výsledkové servisy" jsem se snažil vynechávat. Jsou uvedeny i linky na původní umístění, ty ale zvlášť u často aktualizovaných stránek nemusí být dlouho aktuální.

Jak to vidí Béďa

V Horním Slavkově začaly celostátní žebříčky. Pořadatelé z Baníku Sokolov a Ekonomu Praha připravili první dvě kola žebříčku A a žebříčku B-Čechy, současně to bylo 2. a 3. kolo Continental cupu - všechny kategorie běžely dvě klasiky. Tratě vedly ve zvlněném podhorském terénu, místy velmi obtížně průběžném a hodně podmáčeném, v SZ části s výrazným kopcem Krudum s kamenitým podkladem. Velmi pěkné mapy (kategorie HD 16-40 běžely na mapě Krudum 1:15000, ostatní kategorie pak na mapě Třídomí 1:10000) připravili Z.Švec, Z.Sokolář, A.Hejna, M.Sajal. Tratě postavil Míra Seidl a líbily se. Zvláště si vyhrál s hlavními kategoriemi, které byly velmi náročné jak po orientační, tak i po fyzické stránce. Jen trochu podcenil ty nejmladší (H14 po oba dny, H16 a D16 v sobotu), tratě pro ně byly skutečně nepříliš náročné. Po oba dny se bylo stejné shromaždiště - koupaliště v Horním Slavkově (moc pěkné skýtající veškeré potřeby pro závody). V lese to bylo pěkné, organizačně vše klapalo - moc hezké závody.
V sobotu bylo pěkné dopoledne, pak však ve startovním čase 100 začal vytrvalý déšť, který spolu se znáčným chladnem byl velmi nepříjemný a ztížil už tak dost namoklý terén. Na trati H21E dominoval jičínský Jaromír Švihovský ("Trať, terén, mapa - vše nádherné. Mně vyhovovalo i počasí v dešti a zimě běhám rád. Na trati jsem neudělal podstatnou chybu, vše mi vycházelo." - to jsou slova vítěze.), který druhého Michala Horáčka porazil o 3:43 min., třetí skončil pardubický Vladimír Lučan (3:58), na dalších místech skončili Jedlička, Smola a Losman. V ženách při neúčasti řady dobrých závodnic vyhrály sestry Brožkovy z Jičína. Dana vyhrála o 2:41 min. před Radkou, třetí Zdena Stará (TBM) ztratila 5:01 min., na dalších místech skončily Novotná, Dočkalová a Kovářová. V juniorech vyhrál Rajnošek (ZBM) před Palasem (SJC) a Henychem (VLI), v juniorkách Panchártková (PHK) před pardubickou dvojicí Duchová, Krčálová. V H18 si pro vítězství doběhl Beneš (SJC), druhé a třetí místo obsadila dvojice SSU Kodeda, Král. V D18 překvapivě vyhrála M. Doležalová (DKP) před svou oddílovou kolegyní Karochovou, třetí skončila V. Doležalová (PHK). V mladších dorostencích byl podle očekávání první Zimmermann (ZBM) před překvapením závodu Klusáčkem (TRT) a dalším závodníkem ZBM Hájkem. V D16 dominovaly na orientačně jednodušší trati běžecky nejlépe připravené závodnice - vyhrála Hlavová (KON) před Procházkovou (LPU) a jabloneckou Svobodovou.
V neděli po nočních silných dešťových přeháňkách byla velká zima, ráno zasněžilo, v průběhu dne párkrát padaly kroupy, občas spadlo pár kapek, asi dvakrát se objevilo i sluníčko. V mužské elitě šokoval všechny soupeře bezchybným výkonem Petr Losman (PHK), který vyhrál o více než 4 minuty před Michalem Smolou (TZL), další více než 4 minuty zaostávala dvojice Jedlička (SHK), Horáček (VLI), 5. Pleticha, 6. Procházka. Sosák v cíli řekl: "Měl jsem svůj den, všechno mi vycházelo. Dnes to bylo ještě hezčí než včera." V ženách opět jasně vyhrála Dana Brožková (SJC), překvapením byly výkony turnovských závodnic - mezi Michaelu Omovou na 2. místě a Věru Kvapilovou na 4. místě se dokázala vklínit jen zkušená Zdenka Stará na 3. místo. V juniorech byl tentokráte nejrychlejší Henych před Palasem, třetí byl zlínský Přibyl. V D20 s velkým náskokem vyhrála Duchová, druhé místo obsadila Hrušková (DKP) a třetí byla Spurná (PGP). V H18 s přehledem vyhrál Chromý (ZBM), druhý byl Král a třetí Malý (JIL). S pětiminutovou převahou vyhrála D18 Karochová, druhé a třetí místo obsadila pardubická dvojice Hermanová, Duchová. V H16 byl stejně jako v sobotu nejrychleší Zimmermann před rychnovským Dusílkem (to bylo překvapení) a ještě větším překvapením Pavlů (PGP). V mladších dorostenkách byla nejrychlejší Bochenková (DKP), druhá byla opět Procházková, na třetí místě skončila rychnovská Jirčáková.
Po oba dny vedle našich nejlepších bojovalo v lesích okolo Horního Slavkova více než 1200 závodníků v dalších věkových a výkonnostních kategoriích. Výsledky najdete na stránce závodů.

Sosnoviny

První celostátní žebříček pořádaly společnými silami oddíly EKP a BSO v okolí Horního Slavkova na mapě Krudum. Oba dva dny se běžela klasika, když mapa byla proběhaná v mnoha místech víckrát. Počasí bylo chladné, na vrcholcích protilehlých Krušných hor byl vidět čerstvý sníh, takže na shromaždišti se bylo lépe někam schovat, ale v lese bylo pro mě akorát a nevadila ani občasná přeháňka, v neděli v podobě krupek. Terén byl mnohde náročný, bažinatý, občas kopec, místy se našel i rychlý pohodový les. Na shromaždišti bylo zajištěno dostatečné občerstvení pro 1200 závodníků. V hlavních kategorii žen vyhrála oba dny s přehledem Dana Brožková, v mužích vyhrál v sobotu Švihovský, nedělní závod Losman.

DKP

Tímto víkendem, jak to vypadá, skončilo několikaleté období dvou závodů v klasice v jednom víkendu. Pořadatelem byly oddíly Sokolova a Ekonomu Praha, terén více než důstojný - Slavkovský les.
Dvě klasiky v jednom víkendu, to byl před řadou let požadavek trenérů reprezentace dospělých, jmenovitě, pokud mne paměť neklame, z dílny Martina Krále. Doba se mění a vypadá to, že tímto víkendem toto období skončilo. Pořadatelé nám nabídly nádherný těžký terén, kde v plošších oblastech bylo bažinami snad vše co mohlo být. Mapa o velikosti přes 10 km2 a za cca 150 tisíc byla výborná až na několik slebších míst v části A.H. U sobotní kontroly č. 137 (kámen) bych v mapě očekával i tu podstatně větší kupu kamenů o vrstevnici výše a okolí kontroly 142 (prohlubeň) bylo přeci jen až příliš zgeneralizováno. Plusem (z pohledu veterána), který se objevuje na takovýchto velkých závodech stále častěji, bylo provedení zmapovaného terénu jak v patnáctce, tak v desítce. Tento přístup by se měl stát samozřejmostí, obzvláště na základě pohledu do ceníku, kdy zjistíme, že při stejném konečném počtu výtisků nás varianta dvakrát A3 na formát A2 příjde buďto na stejno nebo i levněji, než dvojnásobek na formát A3.
Tratě i terén se téměř všem líbily (vždy se najde někdo komu něco nesedne) a do budoucna (vícedenní) zde máme náhradu za Šindelovou i když tam ty bažinaté oblasti s nejasnými porosty byly snad ještě těžší. U mé veteránské tratě se našel vždy pouze cca jeden delší postup, kdy stálo za to přemýšlet nad jiným řešením, než byla červená spojnice mezi dvěma kroužky, ale u delších tratí nebyla o volby postupů nouze.
Je škoda, že závody s tak pěkným zázemím provázela taková nepřízeň počasí. V neděli bylo přeci jen o trochu lépe, poněvadž místo deště aspoň sněžilo. Jak nádherné mohlo být využití místního koupání přesně před týdnem. Škoda jen, že vyhlašování s pěknými cenami chybělo ozvučení. Obzvláště když bylo velmi obtížné zjistit v kterou dobu skutečně začne.
Můžeme tedy uzavřít. Na shledanou o prázdninách 2006, aspoň doufám.

SCP

Nepřestávající bolest dolních končetin mi připomíná, že máme za sebou první víkend Cž/Nž v Horním Slavkově. Dvě klasiky v tak náročném terénu to dá člověku zabrat, ať trénuje či netrénuje. Podle Béďovin "moc hezké závody" jsem osobně viděl trochu jinak, ale měřítka hodnocení jsou různá. Sobotní trať se mi líbila víc za tu nedělní (hovořím pouze o H21A) bych stavitele kamenoval a nechal ho za trest 100xoběhnout.

LBE

Krásné, ale trochu navlhlé terény v okolí Horního Slavkova se staly dějištěm prvních dvou částí žebříčků A i B. Mimo hnusného počasí (hlavně v sobotu) a nepřítomnosti toaletního papíru v TOITOIkách (taky v sobotu) se dá říci, že laťka byla nastavena hodně vysoko. Výborné zázemí, tratě a hospoda u koupaliště (mírně vyšší ceny vyváženy značně vyšší kvalitou i kvantitou) udělaly z víkendu silný OB zážitek. Sobotní jednodušší závod se vydařil i našim esům... Po vynikající (výsledkově) sobotě přišla tradiční propadová neděle. Na náročnějších tratí (ale snad ještě hezčích) se většina z nás nevyhnula chybám...

BSO - článek pro sokolovský deník

S mapou a buzolou po Slavkovském lese
Horní Slavkov 7.-8.5.
První závody Českého poháru elity, celostátního žebříčku A, a národního žebříčku B-Čechy uspořádal s pověření Českého svazu orientačního běhu Klub OB Baník Sokolov ve spolupráci s TJ Ekonom Praha. Na startu se sešla celá prakticky celá špička orientačních běžců, včetně reprezentantů ČR a závodníků z Maďarska, Slovenska, Nizozemí a Německa. Pořadatelům se prezentovalo na startu 1200 závodníků v 48 kategoriích. Za nemalé pomoci měst Horní Slavkov , Sokolov a také Karlovarského kraje, se podařilo zajistit pro všechny účastníky odpovídající zázemí na koupališti v Horním Slavkově, i když se organizátoři museli potýkat s krajní nepřízní počasí. Sobotní hustý déšť a kroupy, vystřídalo v neděli výrazné ochlazení se sněhovými přeháňkami. Výraznou pomocí pro pořadatele bylo zázemí v restauraci "U Pulečka" přímo v centru. Stavitel tratí Míra Seidl využil bezezbytku velice náročných, a po jarním tání silně podmáčených terénů Slavkovského lesa. Klasické tratě v délkách od 4 - 15 km dle věkových kategorií a výkonnostních skupin prověřili dokonale připravenost startovního pole. Závodníci si kromě čistého mírně zvlněného lesa užili i bažinatých pasáží v okolí osady Třídomí i prudkých kamenitých svahů Krudumu. Všichni si však obtížnost terénu i ve spojení s počasím pochvalovali a označili tyto závody za jedny z nekrásnějších a orientačně nejlépe postavených za poslední roky. Díky sponzorům se podařilo také zajistit pro vítěze všech kategorií věcné ceny. Nejlepší závodníci v kategorii Elita obdrželi rovněž poháry z rukou místostarosty Sokolova ing. Dvořáka.
V hlavních kategoriích Elita , zvítězili podle očekávání naši reprezentanti. Ženské elitě vládla po oba dny Dana Brožková ze Spotrcentra Jičín. V sobotu ji doprovodila na stupně její sestra Radka ze stejného klubu a třetí pak doběhla Zdeňka Stará z Tesly Brno. V neděli si Z. Stará třetí místo zopakovala, a Radku Brožkovou na druhém místě vystřídala Míša Omová z TJ Turnov. Obtížnost tratí potvrdili výsledky mužské elity. V sobotu zvítězil Jaromír Švihovský z Jičína, před Michalem Horáčkem z Liberce a Vladimírem Lučanem z Pardubic. V neděli se žádný z nich už na stupně vítězů nedostal. Tentokrát zvítězil Petr Losman z OK 99 Hradec Králové před Michalem Smolou ze Zlína a Michalem Jedličkou ze Slavie H.Králové.
A co domácí závodníci. Na start závodu se postavili pouze starší žáci a dorostenka R. Slavíková, všichni bojující o své první body do žebříčku B. Ostatní pak plnili pořadatelské povinnosti. Naši mladí rozhodně nezklamali. V sobotu byly výsledky spíše průměrné, v neděli však již zaběhli většinou velmi dobře. Monika Procházková po sobotním 20 místě zaběhla v neděli vynikající 5 místo. Podobně si vedl Tomáš Kovář -v sobotu 15 místo v neděli rovněž pátý. Do první desítky zaběhl ve stejné kategorii i Ondra Švirák -8.místo v neděli, 38 v sobotu. V desítce se v neděli objevila i Bára Beranová, 9.místo bylo výrazným zlepšením po sobotním 22 místě. Ne příliš se vedlo překvapivě zatím nejlepší oblastní závodnici v této kategorii Tereze Uhlíkové - v sobotu 36 místo v neděli pak 15 místo. Slušně zaběhla Jana Beranová , 14 místo v sobotu, 29 v neděli. Zkušenosti zatím sbírá nejmladší Eliška Brožová - v sobotu po velkém "kufru" 56 místo v neděli výrazné zlepšení na 25 místo. Renata Slavíková doběhla v první polovině vé kategorie v sobotu 13 místo v neděli pak 10 místo.
V průběžném hodnocení žebříčku po prvních dvou závodech si tak Tomáš Kovář a Monika Procházková udržují pozice zajišťující postup do skupiny A pro příští rok.
Jménem KOB Baník Sokolov bych chtěl na závěr poděkovat všem, členům, přátelům, příznivcům a rodičům, kteří svojí obětavou prací přispěli k zajištění této nesmírně náročné akce.
Rambousek -předseda klubu

JIL

Víkendové závody v Horním Slavkově přinesly po dlouhém čekání takřka kompletní konkurenci nejvyšších kvalit ve všech kategoriích. Náročné terény v bývalém náhradním prostoru Mistrovství světa 1991 (kdysi byl spoluautorem mapy i Standa Kynčl) opět ukázaly, jak může být orientační běh krásný a současně tvrdý a náročný.
Spolupořadatelé z Baníku Sokolov a Ekonomu Praha uchystali po oba dva dny velmi kvalitní závody, dostatečně fyzicky i orientačně náročné. Přidáme li k tomu i solidní zázemí a bezchybný průběh, vyšly nám z toho dva velmi kvalitní závody na klasické trati. Jediným nedostatkem snad bylo pouze občas proměnlivé počasí a absence rozhlasu při vyhlašování.

VRL

V Horním Slavkově začaly celostátní žebříčky. Pořadatelé z Baníku Sokolov a Ekonomu Praha připravili první dvě kola žebříčku A a žebříčku B-Čechy. Hezký dojem z velmi pěkné mapy (kategorie HD 16 - 40 běžely na mapě Krudum 1:15000, ostatní kategorie Třídomí 1:10000) pokazilo počasí (pršelo, svítilo sluníčko, padal sníh a velká zima).

CHT

V sobotu a v neděli začaly závody ŽA, ŽB v Horním Slavkově nedaleko Sokolova. ... Pěkně postavené tratě, náročné mapařsky i fyzicky dokonale prověřili všechny zúčasněné. Závody dobře organizačně zvládnuté, škoda jen toho deštivo-sněhového počasí.

OSN

350 kilometrů od domova jsme o víkendu bojovali o prvé letošní body do celostátních žebříčků. V lesích a především bažinách Slavkovského lesa jsme museli bojovat nejen s náročným terénem (fyzicky i mapově), ale i s aprílovým a velmi chladným počasím. Každopádně (přes drobné nedostatky typu pomalého vyvěšování výsledků) se jednalo o dva povedené závody na klasice, které dokumentovaly krásu i náročnost našeho sportu.

TTR

Matěj napsal pár slov k uplynulému víkendu: V Horním Slavkově na koupališti se sešlo přes tisíc závodniků, aby bojovali o skalpy ostatních v kopcích a bažinách Slavkovského lesa. Aprílové počasí si to načasovalo právě na tento víkend a vedle chladného jarního slunce tu byl k mání i déšť, vítr a v neděli dokonce i kroupy. Běhalo se na mapě Krudum (1:15 000), pro veterány a žákovské kategorie tu byla mapa Třídomí (1:10 000) po oba dva dny. V sobotu to byl vcelku běžák s menším převýšením a s takovou malou exkurzí do bažin. Občas se objevil i nějaký ten svah se skalkou; něco jako naše Kobylí hlava. V neděli nás kromě většího převýšení čekalo také množství lahůdkových bažin, někteří zapadli až po pás. Trendem byly kontroly s podobnými čísly nedaleko od sebe, na jednom kopečku jich bylo asi pět.

NPA

Na sedmého máje..zima zkurvená je...tato trefná pranostika:) dokonale vystihuje právě proběhlá Áčka,Béčka v Horním Slavkově. Počasí bylo totiž asi jediné co pokazilo tyto jinak pěkné závody. Běželo se v mapově i fyzicky velmi náročném terénu s množstvím hustníků,bažin a kopců,takže o zábavu bylo postaráno.Musím pochválit i pěkné přesné mapy,páč tohle se asi moc dobře nemapuje... vynadat za dlouhé tratě..fuj:) dvě klasiky 13,5km...brrr i když to bude asi záležitost mé fyzičky..no nic...

SSU

... Centrum závodu bylo v Horním Slavkově u koupaliště (což je docela honosný název pro místní brčálník). Tratě vedly ve zvlněném podhorském terénu, místy velmi obtížně průběžném a hodně podmáčeném, v SZ části s výrazným kopcem Krudum s kamenitým podkladem - asi tak. Bažin bylo opravdu hodně a dalo se v nich docela dobře máchat, brajglu pod nohama taky nebylo zrovna málo. V sobotu bylo počasí ještě docela ucházející, pršet začalo až asi v půlce závodu, ale v neděli se sem tam přidaly kroupy a sněžení. Tělocvična byla naštěstí blízko a teplá voda ve sprchách tekla neustále, což není na závodech až tak obvyklé. Večer se nic obvyklého nedělo, všici byli nějak prošití, a tak se šlo brzo spát. Bažiny se přes noc ještě trochu víc rožabinily, ale kdo chtěl vyhrát, tak se musel opět vydat do močálů hledat terčíky...

KOB Baník Sokolov VŠTJ Ekonom Praha
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Barum Continental spol. s r.o. Inasport Inasport - Diadora HI-TEC Kooperativa, pojišťovna, a. s. Newline - vysoce funkční oblečení pro sport T-Mapy spol. s r.o. Hradec Králové TOI TOI Sanitární systémy Žaket - kartografické vydavatelství Časopis Orientační běh Ecco RACOM Radio Data Networks